בניית פלטפורמה ואתרים חברתיים

בניית פלטפורמה

בניית פלטפורמה מלאה באתגרים (לפחות ככה לא יהיה לנו משעמם); בעוד בניית אתר עבור עסק רגיל מתרכזת בפניה אל הגולשים ורואה בהם לקוחות פוטנציאליים, בניית פלטפורמה פונה אל שני סוגים שונים של לקוחות. מצד אחד הפלטפורמה צריכה למשוך את ה-"מציעים" (אלו המציעים את שירותם; המוכרים, הנותנים, ה-Seeders…) שהם יכולים להיות בעלי עסקים, מוכרים, מרצים, סוכנים וכל נותני השירות המעוניינים לשתף פעולה, להציע את עצמם ולפרסם את שירותם בפלטפורמה; ומצד שני יש לנו את ה-"מבקשים" (אלו המבקשים שירות/מוצר מסויים; הקונים, המחפשים, ה-Leachers…) הלוא הם הגולשים הפעילים בפלטפורמה.
זה כמו לדבר בשתי שפות במקביל ולא להתבלבל.

 

פלטפורמה אחת – שני עולמות

כאמור, בפלטפורמה איכותית אנחנו צריכים להציע לשני סוגי המשתמשים שלנו את המקום הנוח ביותר לחפש ולמצוא – או להציע ולמכור את מה שהם מנסים בעצם.

יד2 היא המקום הנוח ביותר למצוא בו מוצרי יד שנייה;

פייסבוק הוא המקום הנוח ביותר לאינטראקציות חברתיות;

פורומים שונים הם המקום הנוח ביותר לשאול בו שאלות שונות;

ויקיפדיה היא המקום הראשון שנרצה למצוא בעזרתו מידע מקצועי;

אתר "ישר מהחקלאי" הוא המקום הטוב ביותר למצוא בו ירקות ופירות ישירות מחקלאים;

אז במידה ואנחנו רוצים לבנות פלטפורמה איכותית שתצליח, עלינו לחשוב על שני העולמות שיתקיימו שפלטפורמה שלנו: אלו שמוכרים יד שנייה – ואלו שמחפשים יד שנייה, אלו שרוצים למצוא מידע מקצועי – ואלו שיש להם מידע מקצועי לתת, ירקנים ומשקים – וצרכנים של פירות וירקות טריים.

 

איך דואגים לשני העולמות?

אז על מנת לאפשר זאת עלינו לשים דגש על הדברים הבאים:

חווית המשתמש חדה ומושלמת –

בעת בניית פלטפורמה יש לשים את חווית המשתמש בעדיפות העליונה. אנחנו כנראה נגיד לו פעם שחוויית המשתמש היא אחד הדברים החשובים ביותר בבניית כל אתר – אבל היות שאתרים מיועדים לאנשים, וחוויית המשתמש מיועדת למשתמשים;
ככל שיש יותר משתמשים, כך חוויית המשתמש חשובה הרבה יותר.
כבר בשלב האפיון המקצועי של הפלטפורמה, עלינו לייצר מערכת אשר תהיה נוחה לכמה שיותר משתמשים מקהלים רחבים, מגוונים ושונים יותר מאשר נראה באתר עסקי ממוצע.

 

הנעה ממוקדת לפעולה –

זוהי לאו דווקא הנעה לפעולה לצורך רכישת מוצר, אלא שימוש בפרקטיקות אשר יביאו את הגולש להמשיך להשתמש בפלטפורמה ויביאו גם להגדלת המשתמשים.
עלינו להבהיר את הצורך של המשתמש בפלטפורמה, להדגיש למה דווקא הפלטפורמה שלנו (כי תמיד יש מתחרות כלשהן) היא המקום הנכון ביותר, להרחיב את היתרונות שמשתמש יקבל משימוש בפלטפורמה שלנו ועוד…
פלטפורמה היא לא חנות ראווה, לא אתר תדמית וגם לא חנות דיגיטלית; היא צריכה שישתמשו בה באופן שוטף, הולך וחוזר, והרבה.

 

בניית רשימות תפוצה להעשרה –

אחד היתרונות הגדולים ביותר בניהול פלטפורמה הוא היכולת ליצור רשימות תפוצה גדולות ומגוונות בעזרתן נוכל להעשיר את המשתמשים שלנו בשלל תוספות; תכנים נוספים ומיוחדים, קופונים והנחות, הצעות מיוחדות ומידע חיוני לשימוש בפלטפורמה…
בעזרת רשימות התפוצה נוכל למקד את הקונספט שלנו, ליצור עולם תוכן שלם משלים לפלטפורמה ולייצר אצל המשתמשים את הצורך, הרצון ושאיפה להשתמש בפלטפורמה.
כחלק מהשלבים החשובים של הפצת הפלטפורמה והשיווק הנכון שלה – רשימת תפוצה היא מקור איכותי וממוקד למשתמשים חוזרים.

 

אבטחה מאסיבית ומדויקת –

באופן טבעי, היות שמספר המשתמשים בפלטפורמה הוא רב וכמויות המידע המקצועי, האישי והטכני שמשולב בה הוא עתיר ומסועף – האבטחה בפלטפורמה היא אחד הגורמים החשובים ביותר שיש להתמקד בהם.
היות ואנחנו לא רוצים שיגנבו למשתמשים שלנו פרטים, שיעתיקו מאיתנו את הרעיונות המקוריים שלנו או אפילו שיתבעו אותנו – אנחנו חייבים לשים דגש גדול מאוד על אבטחה מקצועית, מתאימה ואיכותית כאשר מדובר בפלטפורמה מרובת משתמשים ונתונים אישיים.

 

מהירות טעינה ושימוש –

הפלטפורמה מרכזת מידע רב, תוכן רב ועליה להיות נגישה למשתמשים רבים; לכן די ברור שהיא צריכה להיות מאורגנת ומסודרת, לפעול בצורה מיטבית ומהירה – ולהיות בעלת הסיבולת והיכולת להכיל כמויות מידע עצומות, וכמויות משתמשים (בו-זמנית) רבות מאוד תוך כדי תפקוד ללא הרף.
על מנת לאפשר לכל הגולשים ליהנות מהפלטפורמה, למצוא את כל מבוקשם ולחזור להשתמש בה בפעם הבאה, בלי לחשוב פעמיים, עלינו לבצע אופטימיזציה עמוקה וחזקה מאוד ולתת לפלטפורמה שלנו את כל הכלים הנדרשים כדי שתוכל לעמוד במשימה החשובה.

 

ו… מה עוד?

כמובן שבבניית פלטפורמה יש עוד המון גורמים ואפשרויות שחשוב מאוד לדון עליהם כבר בשלבים הראשונים של החשיבה על הפלטפורמה.
כן כן, העבודה על הפלטפורמה מתחילה עוד בשלב הרעיון!
ישנם המון פיתוחים אפשריים, מידע על הצורך שאתם רוצים למלא למשתמשים, הכרה של ההיצע והביקוש בתחום הפלטפורמה המבוקש, מחקר מתחרים ואפשרויות למתחרים שיקומו אחריכם ועוד המון המון אפשרויות שאם נמשיך לכתוב עליהם – אתם לא תוכלו לסיים לקרוא את המאמר הזה…

לכן – עדיף פשוט לדבר על זה. 

הצוות שלנו התמודד עם פלטפורמות מצליחות בעבר ובניית פלטפורמה היא אחד הפרויקטים המעניינים ביותר שהצוות שלנו אוהב לעשות.

חדש בבלוג
הרשמה לניוזלטר

רוצים לקבל עדכונים למייל ברגע שעולה מאמר חדש?

אהבת את המאמר? אולי הוא יעזור לעוד אנשים (:
ווטסאפ
פייסבוק
אימייל
טוויטר
לינקדאין
אולי יעניין אותך לקרוא גם...
דברו איתנו

אם יש לך אתר תדמית או חנות דיגיטלית שלא מרוויחים – אנחנו פה לעזור.
עדיין אין לך אתר כלשהו? אנחנו פה לתקן את זה ;)

אפשר להשאיר פרטים ואנחנו נדאג לך לכל השאר…

למעבר לוואצאפ, הכניסו את מספר הטלפון שלכם (:

רוצים עדכונים למייל כאשר עולה מידע חדש?
מוזמנים להשאיר פרטים ונדאג לעדכן אתכם (:

דילוג לתוכן